Drzwi wejściowe pełnią ważną funkcję, ponieważ są główną barierą pomiędzy budynkiem, a jego otoczeniem. Odpowiednio dobrany model skutecznie chroni przed utratą ciepła, jest również barierą akustyczną. Duże znaczenie ma również sposób ich wykończenia, powinny pasować stylistycznie do okien, dachu i elewacji.

Drzwi wejściowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Najważniejszym kryterium jest dobór odpowiedniego rozmiaru drzwi wejściowych, zgodnie z przepisami powinny mieć one przynajmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Mogą mieć one również inne wymiary, w zależności od indywidualnych potrzeb, ale takich modeli jest na rynku najwięcej. Dobry rozwiązaniem jest również wariant drzwi otwieranych na zewnątrz, taki model jest o wiele trudniej wyrwać z zawiasów, są więc bezpieczniejsze. Przy wyborze drzwi wejściowych należy zwrócić uwagę na bardzo ważny parametr, jakim jest współczynnik przenikania ciepła, określa on, w jakim stopniu ciepło będzie przenikało na zewnątrz. Im jego wartość jest niższa, tym lepsza jest izolacja cieplna, normy zakładają, że nie powinien być on większy niż 1,5 W (m²*K). Drzwi wejściowe o niskim współczynniku przenikania ciepła mogą ograniczyć straty ciepła nawet o 35%.

Izolacja akustyczna drzwi zewnętrznych

Hałas dochodzący z zewnątrz zaburza komfortowe warunki, jakie powinny panować w domu bądź mieszkaniu. Dopasowując współczynnik izolacyjności akustycznej drzwi zewnętrznych, warto wziąć pod uwagę specyfikę otoczenia. Dom stojący na uboczu nie wymaga wysokiego zabezpieczenia przed hałasem. Powszechnie stosowane drzwi mają współczynnik izolacji akustycznej RA od 27 do 43 decybeli. Wyższa wartość oznacza lepsze zabezpieczenie dźwiękoszczelne.

Specjalne wzmocnienia drzwi wejściowych

Dobrej jakości skrzydło zewnętrzne powinno być również odpowiednim zabezpieczeniem przed włamaniem. Klasy antywłamaniowe określane jako RC występują od 1 do 6. Wyższa klasa oznacza lepsze zabezpieczenie. Drzwi wejściowe antywłamaniowe wykonuje się zazwyczaj ze stali. Zaopatrza się je również w specjalne bolce wsuwające się w otwory ościeżnicy, co skutecznie zmniejsza ryzyko sforsowania. Antywłamaniowe konstrukcje drzwi są zazwyczaj zaopatrzone w wielopunktowe zamki. Drzwi wejściowe firmy Dierre to najwyższej jakości modele drzwi antywłamaniowych znanych ze swojej skuteczności na całym świecie.

Drzwi wejściowe – jaki materiał?

Zewnętrzne drzwi wykonane z aluminium są niezwykle wytrzymałe, cechują się ognioodpornością i wysoką izolacyjnością termiczną. Niestety w kwestii izolacji akustycznej nie osiągają tak wysokich właściwości. Z tego względu nie będą dobrym rozwiązaniem w pobliżu ruchliwych ulic. Drzwi wejściowe PCV powstają z utwardzonego plastiku, mogą być wzmocnione elementami aluminiowymi albo metalowymi. Cechuje je dobra izolacyjność cieplna i akustyczna, ale mają słabe parametry antywłamaniowe, są też podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dużą wytrzymałością oraz znakomitymi parametrami akustycznymi i termoizolacyjnymi charakteryzują się drzwi drewniane. Drewno ma również piękny wygląd, dzięki temu modele drewniane dobrze komponują się ze stylizacją każdego domu. Drewno można łączyć również z innymi materiałami, np. metalem albo szkłem.